Inwestor
Rok
2013
Zespół
Dariusz Sirojć
Krzysztof Szkółka
Filip Kozak
Nagrody i wyróżnienia
- Osiedle Nowe Żerniki otrzymało główną nagrodę w kategorii Merit Prize podczas 52 Międzynarodowego Kongresu stowarzyszenia International Society of City and Regional Planners (ISOCARP)
Dostarczone opracowania
- Projekt domu jednorodzinnego
- Projekt wnętrz domu
- Projekt ogrodu
Statystyki
250
200
735
Nasz dom, nasz świat
Lokalizacja domu nie odróżnia się niczym wyjątkowym, jest to po prostu wydzielona parcela na dużym inwestycyjnym terenie!
Takie były nasze pierwsze przemyślenia dotyczące działki, na której mieliśmy zaprojektować dom w ramach eksperymentalnego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Jednak nowe osiedle oferować ma w przyszłości wszystko co potrzebne jest współcześnie do wygodnego życia blisko centrum miasta. Ma być szkoła, centrum kultury, targ, zespoły boisk sportowych…Czego więc brakuje?
Działkę otacza miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania przyszłym mieszkańcom, ale sama działka to nie miejsce z marzeń o własnym domu.
Zaczęliśmy wiec definiować wymarzoną lokalizację domu. Góry, morze, jezioro, las, park, wieś … wszystko co przychodziło nam do głowy wiązało się z mieszkaniem blisko natury!
Jak dzieci, które budują z krzeseł i kartonów „statek kosmiczny” aby odbyć swój kosmiczny lot, my postanowiliśmy wykreować nasz „świat” w którym zaprojektujemy wymarzony dom.
Nasz Dom to przecież Nasz Świat. Świat, który kreować możemy nie tylko w materii, ale także w naszej świadomości.
Postanowiliśmy zaprojektować nasadzenie na działce ok. 200 brzóz i nazywając je naszym „lasem” wpisać wśród nich budynek, który czerpałby klimat ze swojego otoczenia. Te 200 drzew na działce stać się ma jednocześnie kojącym „lasem”- wymarzonym otoczeniem domu, ale także manifestem mieszkających tam ludzi. Drzewa zasadzone w obrębie działki wyznaczają wraz z ich wiekiem coraz bardziej granice Ich Świata!
„Las” to także zmieniający się kolor, dźwięk szumiących liści i żyjących wśród nich ptaków. To także ochrona przed słońcem i wiatrem. „Las” to z jednej strony wyobrażenie i umowna sytuacja, z drugiej jednak strony wyraźny i realny proekologiczny gest.