Info

Inwestor
Projekt w ramach warsztatów modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu
Rok

2013

Zespół

Dariusz Sirojć

Krzysztof Szkółka

Filip Kozak

Nagrody i wyróżnienia
  • Osiedle Nowe Żerniki otrzymało główną nagrodę w kategorii Merit Prize podczas 52 Międzynarodowego Kongresu stowarzyszenia International Society of City and Regional Planners (ISOCARP)
Dostarczone opracowania
  • Projekt domu jednorodzinnego
  • Projekt wnętrz domu
  • Projekt ogrodu

Statystyki

250

Powierzchnia domu

200

Ilość posadzonych drzew

735

Powierzchnia działki

Nasz dom, nasz świat

Lokalizacja domu nie odróżnia się niczym wyjątkowym, jest to po prostu wydzielona parcela  na dużym inwestycyjnym terenie!

Takie były nasze pierwsze przemyślenia dotyczące działki, na której mieliśmy zaprojektować dom w ramach eksperymentalnego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Jednak nowe osiedle oferować ma w przyszłości wszystko co potrzebne jest współcześnie do wygodnego życia blisko centrum miasta. Ma być szkoła, centrum kultury, targ, zespoły boisk sportowych…Czego więc brakuje?

Działkę otacza miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania przyszłym mieszkańcom, ale sama działka to nie miejsce z marzeń o własnym domu.

Zaczęliśmy wiec definiować wymarzoną lokalizację domu. Góry, morze, jezioro, las, park, wieś … wszystko co przychodziło nam do głowy wiązało się z mieszkaniem blisko natury!

Jak dzieci, które budują z krzeseł i kartonów „statek kosmiczny” aby odbyć swój kosmiczny lot, my postanowiliśmy wykreować nasz „świat” w którym zaprojektujemy wymarzony dom.

Nasz Dom to przecież Nasz Świat. Świat, który kreować możemy nie tylko w materii, ale także w naszej świadomości.

Postanowiliśmy zaprojektować nasadzenie na działce ok. 200 brzóz i nazywając je naszym „lasem” wpisać wśród nich budynek, który czerpałby klimat ze swojego otoczenia. Te 200 drzew na działce stać się ma jednocześnie kojącym „lasem”- wymarzonym otoczeniem domu, ale także manifestem mieszkających tam ludzi. Drzewa zasadzone w obrębie działki wyznaczają wraz z ich wiekiem coraz bardziej granice Ich Świata!

„Las” to także zmieniający się kolor, dźwięk szumiących liści i żyjących wśród nich ptaków. To także ochrona przed słońcem i wiatrem. „Las” to z jednej strony wyobrażenie i umowna sytuacja, z drugiej jednak strony wyraźny i realny proekologiczny gest.

Lokalizacja